« Ožujak 2024 »

Monteri u akciji – školski projekt izrade i postavljanja rampe za invalide
Autor: Vedrana Medić, 29. 10. 2020.

Početkom rujna 2020. na stepenicama koje vode u školsku dvoranu Industrijsko-obrtničke škole Nova Gradiška je postavljena pokretna kosa platforma za osobe u invalidskim kolicima. Platforma je dio projekta koji škola provodi sa Športskom udrugom gluhih i nagluhih Nova Gradiška, a pod imenom „One world, one love, one community“.

Nakon postavljanja rampe i otvaranja mogućnosti pristupa školskoj sportskoj dvorani i popratnim prostorijama osobama u invalidskim kolicima članovi Košarkaškog kluba invalida „Brod“ su potpisali ugovor sa školom za jedan termin treninga košarke u kolicima. Budući da su to sve osobe koje pomoću ručnih komandi samostalno voze svoje automobile i samostalno mogu izvaditi iz auta, te sastaviti svoja kolica krenuli su dolaziti na svoje treninge. Već kod prvog dolaska na parkiralište škole uočen je problem. Invalidne osobe nakon izlaska iz automobila i prebacivanja u svoja kolica nisu mogle savladati prepreku „penjanja“ na podest ulaza u školu. Radi se o visini jedne stepenice koja zdravim osobama ne predstavlja nikakvu smetnju i koju s lakoćom i automatizmom odrađuju, ali osobama u kolicima ona je nepremostiva.

To su odmah primijetili učenici zanimanja monter i obrađivač rezanjem i deformacijom koji imaju prozore svoje radionice s pogledom na taj dio parkirališta, te su prvi priskočili u pomoć i pomogli košarkaše-invalide podići. Nakon toga su zajedno sa svojim stručnim učiteljem - majstorom Nikolom Minićem ponudili svoju pomoć oko izrade i postavljanja male fiksne rampe koja bi riješila problem penjanja na podest. Došli su na razgovor s ravnateljicom Mirelom Brlić-Trnka i iznijeli svoj prijedlog. Kad se radi o konkretnom, praktičnom i svrsishodnom rješenju problema onda se i dogovor brzo postigne. Tako je osmišljen i dogovoren plan školskog projekta izrade i postavljanja fiksne rampe. U ovaj mali projekt smo uključili i vanjske suradnike. Zahvaljujemo gospodinu Tomislavu Šimiću vlasniku Lim-monta iz Cernika koji je rado donirao materijal za izradu. Naši vrijedni učenici su s majstorom izradili i postavili rampu. Nakon toga smo stupili u kontakt s gospodinom Juricom Atlagovićem, voditeljem službe Hrvatskih cesta u Novoj Gradiški te ga zamolili za pomoć oko obilježavanja dva invalidska parkirna mjesta na našem parkiralištu. Zahvaljujemo gospodinu Atlagoviću, kao i Hrvatskim cestama koji su donirali boju i posudili „šablonu“ invalidskog znaka, te su naši učenici zajedno s domarom Darkom Vlaovićem napravili i taj dio. Sada članovi KKI Brod, kao korisnici naše dvorane, mogu bez prepreka dolaziti na svoje treninge.

Mirela Brlić-Trnka