« Ožujak 2024 »

Pomoćni kuhar i slastičar (TES)

Zanimanje pomoćni kuhar i slastičar – TES namijenjeno je učenicima koji imaju teškoća u razvoju i koji su osnovnu školu završili po prilagođenom programu.

Obrazovni program traje tri godine.

Učenici u 1. godini školovanja, na početku školske godine, moraju proći zaštitu na radu kako bi na siguran način mogli obavljati svoju praktičnu nastavu. Po završetku predavanja i polaganja zaštite na radu kreću sa teorijskim i praktičnim dijelom iz kuharstva.

Kroz prvu godinu uče kako pravilno držati nož te kako pravilno očistiti i oblikovati namirnice.

Prolaze kroz osnove priprema osnova jela (juhe, umaci, temeljci, zaprške...).

Osim osnova jela, uče i o toplim i hladnim predjelima.

U drugoj i trećoj godini svoga školovanja proširuju i produbljuju svoja znanja koja su stekli u prvoj godini te rade opširnija i kompliciranija jela.

Pomoćni kuhar i slastičar dio je tima osoblja ugostiteljske kuhinje.

Sudjeluje u primanju namirnica, skladištenju te mehaničkoj obradi namirnica uz pomoć alata i strojeva. Pomaže u pripremi i gotovljenju jednostavnih jela, slastica i priloga, prigotovljavanju namirnica te obavlja poslove čišćenja i pranja nakon obavljenog posla.

Poželjne osobine pomoćnog kuhara i slastičara su dobar vid, spretnost ruku i prstiju, dobra opća tjelesna spretnost, razvijenost osjetila mirisa i okusa, smisao za oblikovanje, urednost i čistoća.

Što se tiče psihičke zahtjevnosti, ističe se spremnost na izvršavanje rada prema uputama, motivacija za zanimanje, želja za učenjem, predanost poslu, samokontrola i etičnost.